Strony

piątek, 16 marca 2012

Tapety
Tapety nie tylko dekorują ściany, ale tworzą całe wnętrze, nadając mu określony styl. Możliwości ich użycia jest wiele. Wybierając ten rodzaj wykończenia ścian, możemy sobie pozwolić na dużą swobodę. 

Tapety są nie tylko efektowne. Dodają wnętrzom przytulności, ocieplają i wygłuszają ściany, pozwalają ukryć nierówności tynku. Pozwalają osiągnąć efekty, których nie uzyska się przy pomocy innych materiałów. 

Jakie są modne? Właściwie to wszystkie. Wszystko uzależnione jest od charakteru wnętrza i od naszej wyobraźni. Jednak nie zapominajmy o dobrym smaku. Ułańska fantazja nie zawsze wychodzi na dobre :-) 


Modne od kilku sezonów motywy zwierzęce, wciąż zyskują na popularności. Występujące jako nadruk lub faktura. Cętki lamparta, pasy zebry czy skóra krokodyla to prawdziwy hit sezonu. Najefektowniej będą wyglądać zastosowane we fragmentach pomieszczenia, dodatkowo podkreślone np. fotelem o takim samym wzorze na obiciu. W sąsiedztwie gładkiej ściany staną się naprawdę eleganckie. 
Królują również duże, geometryczne formy - nawiązujące do designu lat '60. Charakteryzują się mocną kolorystyką. Do takich motywów warto nawiązać również w obiciach mebli, czy dodatkach, pamiętając, aby skupić się na jednym, maksymalnie dwóch kolorach. Wyraziste wzory nie znoszą konkurencji. Nieco inne są geometryczne wzory nawiązujące do op - artu: dwukolorowe lub monochromatyczne powodują efekt złudzenia optycznego. Na ścianie prezentują się naprawdę oryginalnie. Można je zestawić z inną tapetą o podobnej kolorystyce. Najmodniejsze są zaskakujące połączenia dwóch odmiennych stylów. Im bardziej nietypowe zestawienie tym lepiej. Z pomocą przychodzą nam producenci oferujący gotowe kolekcje składające się z kilku wzorów. W zestawach często znajdują się również tkaniny obiciowe lub dekoracyjne. Do zastosowania w nowoczesnym wnętrzu.Prawdziwym hitem są również fototapety. Oczywiście niekoniecznie te z palmami lub zdjęciem lasu. Wzory zachwycają swoją różnorodnością. Motywem przewodnim może być naprawdę wszystko: od źdźbeł trawy po panoramę miejską. 

Wciąż na topie są motywy kwiatowe. Trend ten utrzymuje się już od paru sezonów, ale zdaje się, że nie prędko się znudzi. Występują przede wszystkim pąki kwiatów urozmaicone liśćmi, które przybierają regularną, ornamentalną formę. Bogate, barokowe motywy - przypominające elementy koronki, ale i również delikatniejsze, ?sypialniane" wzory z pojedynczych, drobnych kwiatów. Ciekawą odmianą są przeskalowane kwiatowe wzory - stylem z lat '60. Doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Wybierając tapetę pamiętajmy, aby zachować umiar. Jeżeli zdecydujemy się na intensywny, duży wzór, nie stosujmy go na wszystkich ścianach. Podkreślmy nim najciekawsze miejsca w mieszkaniu. W zbyt dużej ilości zamiast zachwycać może zacząć drażnić. Główna ściana w salonie bądź jej fragment, czy też ściana za łóżkiem w sypialni będą odpowiednimi miejscami. Resztę pomieszczenia możemy porostu pomalować lub zastosować jednobarwną tapetę.

Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu, oprócz informacji o szerokości i długości tapety, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Poza tym, specjalne symbole określają właściwości tapet, np. odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

Rodzaje tapet

- Papierowe: z dwóch warstw papieru, wierzchnia jest zadrukowana. Są najtańsze, ale i najmniej trwałe. Niezmywalne. Przeznaczone do pomieszczeń, w których nie będą narażone na zabrudzenia, wilgoć i ścieranie.

- Akrylowe: składają się z trzech warstw - na dwie warstwy papieru nakłada się bazę akrylową, która pod wpływem wysokiej temperatury w procesie produkcji rozpręża się w postaci mikropęcherzyków, stąd charakterystyczna struktura tych tapet.

- Raufazer: z dwóch warstw papieru wzmocnionych drewnianymi wiórami, które tworzą ciekawą, ziarnistą fakturę. Są to tapety przeznaczone do malowania bezpośrednio po położeniu;

- Winylowe: papier pokryty tworzywem sztucznym, po nadrukowaniu wzoru dodatkowo tłoczony na gorąco. Daje to atrakcyjne wrażenie optyczne. Zmywalne. Nadają się do pomieszczeń o zniszczonych ścianach i narażonych na wilgoć. Mikropory znajdujące się w warstwie winylowej umożliwiają "oddychanie" ściany.

- Tapety na fizelinie, wyrównujące: papierowe lub winylowe, lepiej tuszują nierówności ścian, tłumią hałas, ocieplają pomieszczenie.

- Z włókna szklanego: przeznaczone do malowania. Wyjątkowo trwałe, trudnozapalne, odporne na uszkodzenia i drobnoustroje.

- vTekstylne: papierowy podkład poryty materiałem (najczęściej bawełną, jutą, jedwabiem lub lnem). Zapewniają zdrowy i przyjemny klimat pomieszczenia. Idealne do salonu, sypialni i pokoju dziennego. Jedyna wada - cena kilkakrotnie wyższa od pozostałych tapet.

- Tapety natryskowe: nietypowe, bo nanoszone na ścianę pistoletem. Stwarza to wiele możliwości – pozwala wytapetować grzejniki, rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze.
 
Zanim kupimy tapetę, trzeba dokładnie policzyć, ile będziemy jej potrzebowali. Z tapetami natryskowymi nie ma problemu – wystarczy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy nimi pokryć. W przypadku tradycyjnych tapet należy pamiętać o tym, żeby od powierzchni ścian nie odejmować powierzchni znajdujących się w nich otworów, bo przecież trzeba okleić tapetą ościeża drzwi i wnęki okienne. Tapetę kupuje się z 5–15% zapasem. Większy jest potrzebny wtedy, gdy mamy duży, powtarzający się wzór, którego elementy znajdują się w dużej odległości od siebie. Trzeba go będzie dopasować, ścinając kawałki arkuszy. Jeśli zdecydujemy się na tapetę z małym wzorem, wystarczy 5% zapasu. Będzie potrzebny w przypadku nieuchronnych pomyłek i ścinek.

  

 

Producenci:
Tapety Arte, Arthouse, Amy Butler, Atlas Wallcoverings, Brewster, Boras Tapeter, Asanderus-Calcutta, Casadeco, Casamance, Caselio, Cole and Son, Coordonne, Designers Guild, Decor Maison, Desima, Eijffinger, Eco Wallpaper, Erica Wakerly, Esta for Kids, Elle Decoration, Galerie, Graham&Brown, Grandeco, Harlequin, Home Interiors, Hohenberger, Hooked on Walls, Holden Decor, J&V, Jocelyn Warner, Limonta Wall, Marburg, MrPerswall, Omexco, Origin, Rasch, Romo, Sirpi, Studio 465, Tres Tintas, Texam, Texdecor, Today Interiors, Wallquest, York Wallcoverings, Villa Nova, Zoffany.

Źródło: www.domosfera.pl (Inga Kosim -Piękne i modne tapety), www.muratordom.pl:(Joanna Woleńska-Operacz - Tapety na ścianach; Anna Wojciechowska - Tapety na kilka sposobów, www.harlequin.uk.com, www.udekorujdom.pl

1 komentarz:

  1. Ślicznie tu u Ciebie:)Zapraszam też do siebie:)www.lovingit.pl

    OdpowiedzUsuń