Strony

piątek, 2 marca 2012

Styl paryskich wnętrz

Paryż jest jak piękna kobieta. 
Uwodzi, zachwyca, kusi i uzależnia...


Paryż – miasto artystów, mody i zakochanych. Kolebka najnowszych trendów i bastion stylu dawnych epok. To właśnie tu współistnienie odmiennych nurtów wydaje się zupełnie naturalne, niewymuszone, harmonijne. Ta inspirująca świat synergia widoczna jest również we wnętrzach paryskich domów, zaklęta w kolorystyce i arcyważnych detalach.


Obraz paryskiego mieszkania przynosi myśl o intrydze, romansie i klasie. Pokoje mają wysokie sufity z licznymi detalami sztukateryjnymi. Okna wysokie. Mały balkon z kutą żelazną balustradą, z którego rozpościera się widok na osobliwą uliczkę lub Sekwanę.

Styl paryski jest intrygujący i romantyczny. Z arystokratyczną klasą. Inspirowany przepychem pałaców królewskich, łączy lekkość formy i dekoracyjność z elegancją i duchem awangardy. Niepodzielnie rządzi w Paryżu.
Można zobrazować go za pomocą wielkiego tygla, do którego wrzucono gros określeń powiązanych z dwoma słowami-kluczami: historią  oraz nowoczesnością . Ta nietuzinkowa mikstura z powodzeniem łączy w sobie, z jednej strony: elegancję, szyk, klasę, przepych, dekoracyjność, blask i luksus, a z drugiej: lekkość, awangardę, nieszablonowość, pikanterię, intymność, romans i nutkę kokieterii.


Spécialité de la maison czyli specjalność domu. W tym wypadku to oś symetrii, najważniejsza obok czerni klamra spinająca wnętrze w całość. Wprowadza harmonię i ład. Blichtr i przepych zamyka w klasycznej kompozycji. Lampiony, nakrycia, fotele, obrazy pojawiają się w parach i są ustawiane symetrycznie. Drewniany parkiet na podłodze jest ułożony w regularną jodełkę, a kamienna posadzka w typową francuską szachownicę. Dom w stylu paryskim ma dwa plany. Pierwszy, podstawowy jest stały: to meble i przedmioty, które stanowią kontur całości. Drugi to zmienna gra kolorów oraz deseni, wprowadzonych poprzez dekoracyjne tkaniny. Dzięki niej mieszkanie ulega przeobrażeniom, sięga po nowe trendy, także ze świata mody.


Paryżanie cenią wygodę. Ich mieszkania zachowują proporcje między nowoczesnymi sprzętami a elementami z epoki, tradycyjna czarno-biała szachownica na podłodze podkreśla urodę współczesnego wyposażenia łazienki.Przedmioty z historią czyli cenne jest to, co pokryte patyną czasu. Meble i przedmioty sprawiają wrażenie zbieranych od pokoleń. Na malowanych komodach i biurkach pojawiają się postarzające spękania. Wnętrza zdobią elementy architektoniczne: sztukaterie, kolumny, podpory i ogrodowe rzeźby. Na stolikach czy konsolach stoją bibeloty: butelki po perfumach, pamiątkowe zdjęcia w dekorowanych ramkach, świeczniki, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy jednobarwne ornamentowane naczynia a więc przedmioty z duszą  – stare pamiątki odziedziczone po przodkach, pożółkłe zdjęcia nadgryzione zębem czasu, które – gdyby potrafiły mówić – opowiedziałyby niejedną fascynującą historię. Klimat arystokracji tworzą także drogocenne meble, zachwycające monumentalizmem lub finezją.

Eklektyzm czyli mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok. W paryskich wnętrzach bez trudu rozpoznamy ślady rokoko, neoklasycyzmu, belle époque czy art déco. Klimat wnętrz tworzą tzw. „ludwiki”, ikony francuskich mebli – fotele, kabinety, konsole czy szezlongi. Największym powodzeniem cieszą się meble wzorowane na czasach Ludwika XIV i Ludwika XV. Pierwsze z pełnego drewna, monumentalne, bogato rzeźbione, złocone bądź intarsjowane. Ulubione tematy dekoracyjne z tych czasów to liście nenufarów, lilie, muszle, maszkarony, motyw słońca. Meble z okresu Ludwika XV są lżejsze, bardziej kobiece. Nastawione na wygodę, fornirowane, z wyraźnymi wpływami włoskiego baroku i sztuki wschodniej. Oryginalne lub imitowane, stoją w salonach, sypialniach i kuchniach – obok współczesnych mebli i sprzętów. Współcześnie bardzo drogie antyki z powodzeniem zastępowane są też ręcznie postarzanym wyposażeniem : meblami okraszonymi specjalnie spreparowanymi pęknięciami i przecier kami, szczotkowanymi i wykończonymi kolorową bejcą drewnianymi podłogami z pełnej deski czy np. lustrami w patynowanych ramach.

Tymczasem jednak pałacowy przepych dawnych lat z powodzeniem przeplata się z wysublimowanymi detalami wyznaczającymi nowe, awangardowe trendy . Indywidualny styl domownika w niewymuszony sposób przemycony jest w najdrobniejszych detalach. Gra kolorów, deseni, przedstawienie dobrze znanych rozwiązań z innej perspektywy… To wszystko sprawia, że styl paryski to styl o wielu twarzach, niejednoznaczny. Dla jednych oznacza blichtr, przepych, emanowanie bogactwem form, dla drugich – mocne akcenty z delikatnymi dodatkami, nadającymi całości wdzięku i niespotykanej magii.

Malarze, tapicerzy i stolarze tworzyli bibeloty, meble i tkaniny o niespotykanej klasie. Dzięki nim styl paryski jest synonimem elegancji. Oryginalne meble z epoki są drogie. W paryskich domach najczęściej znajdziemy ich kopie. Ale nad Sekwaną nawet replika musi być świetnej jakości. Istotne są miękkie linie i krągłości: okrągłe stoliki, zaokrąglone kanapy, łóżka z pikowanymi zagłówkami.

Glamour - styl paryski, podobnie jak samo miasto, utożsamiane jest z szykiem, elegancją, wyszukanym gustem oraz przepychem. Coraz popularniejszy w europejskich wnętrzach, pozwala właścicielom wnieść do nich powiew luksusu i wykwintności.
To urok, blask i luksus ze szczyptą pikanterii. Bogate rzeźbienia i złote akcenty na meblach drewnianych, szlachetne, połyskliwe materiały na tapicerowanych. Sofy, fotele i okna ubrane w brokaty, aksamity, tiule i adamaszki. Kwiatowe desenie na tkaninach czy tapetach to cytaty ze starych herbarzy i botanicznych albumów. Ważne są pałacowe detale: ozdobne chwosty, karnisze, sznurowania, frędzle, a także poduszki, obszerne zagłówki i pikowania.

Styl ceniony jest również za swój szczególny klimat. Dodatkowo urzeka magiczna aura unosząca się w jasnych pomieszczeniach skąpanych w promieniach słońca. Te, wpadając przez ogromne okna, skupiają się na nietuzinkowych detalach lub, rozszczepiając się w kryształowych żyrandolach, wypełniają wnętrze milionami migoczących barw.
Wnętrza są ozdobione tkaninami bardzo dobrej jakości. Nawet tapety powinny być z materiału. Tkaniny ocieplają wnętrza, dodają im czaru i magii. Ważny jest wspólny mianownik deseni oraz odcieni. Zmysłowym akcentem może być parawan obity muślinem lub surowym jedwabiem, przywołujący atmosferę buduaru paryskiej elegantki. Założenie jest proste: każde z pomieszczeń ma być odrębnym światem, ale muszą razem tworzyć stylistyczną całość. A powtarzający się element, kolor, wzór czy faktura spinają wnętrze, nadając mu harmonijny charakter. Niezbędne detale to: pikowania, chwosty, sznury, frędzle i poduchy. Istotne są też romantyczne parawany z delikatnych i przyjemnych w dotyku tkanin, kryjące tajemnice buduaru. 


W typowym apartamencie urządzonym w paryskim stylu nie może zabraknąć, kryształowego żyrandola oraz pałacowego lustra w rzeźbionych ramach zawieszonego nad kominkiem. Rozproszone przez nie światło tworzy specyficzną grę kolorów, faktur i linii. Światło naturalne wpada przez ogromne okna. A sztuczne buduje nastrój za sprawą lamp i lampek w stylowych abażurach. Dopełnieniem wystroju w salonie są tapicerowane sofy, fotele oraz niski stolik. 

TAUPE ET NOIR
Kolory kreciego futra (taupe), barwy ziemi i czerń są typowe dla paryskich wnętrz. Biele, szarości, beże i zgaszone pastele to kolory neutralnego tła i dużych mebli. Do XIX wieku nie znano sztucznych barwników, a naturalne nie dawały odcieni nasyconych. Szmaragdowa zieleń, szkarłat czy błękit pojawiły się później. Styl paryski dodał do tej palety smolistą czerń (noir), jako kolor akcentów podkreślający urodę przedmiotów: mebli, tkanin, ram i lamp.  


 Ten styl kocha awangardę, lubi patrzeć na przedmioty z przymrużeniem oka. Liczy się kontrast i zaskakujące dekoracje, np. rama lustra z epoki, pomalowana na jaskrawy kolor. Ważne są dekoracyjnie upięte zasłony, pikowane obicia, ozdobne abażury. Klimat znad Sekwany wprowadzą czarno-białe pocztówki, fotografie Paryża, kabaretowe plakaty np. Moulin Rouge.Źródło: www.leroymerlin.pl –  art. Elżbiety Strzałkowskiej "Poznaj styl paryski", www.domatorka.pl, art. "Styl paryskich wnętrz", www.superdomek.pl, www.interiordec.about.com, www.wnetrza.onet.pl, www.zienhome.pl, www.elledecoration.com

2 komentarze:

  1. Paryż sam w sobie jest tak inspirujący ! Można się zakochać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię robić bukiety ze sztucznych kwiatów. Zarówno w domu, jak i w innych miejscach sprawują się świetnie. Często zanoszę je na cmentarz, ale zdarzy mi się też podarować komuś na urodziny. Takie lekkie rozbicie tematów :)

    OdpowiedzUsuń