Strony

piątek, 17 lutego 2012

Sypialnia


W łóżku spędzamy jedną trzecią życia. W sypialni śpimy, odpoczywamy, relaksujemy się, spędzamy nastrojowe wieczory. Dlatego warto zadbać o to, żeby sypialnia była przytulnym, dobrze zagospodarowanym pomieszczeniem. 

Przed meblowaniem sypialni, dobrze jest zastanowić się nad jej funkcjonalnością - jakie czynności chcielibyśmy w niej wykonywać i czy rozkład sprzętów nam na to pozwoli. Zaplanujemy w tym momencie przestrzeń, która będzie nam w przyszłości bardzo przydatna do pełnego wykorzystania pokoju w taki sposób i do tych celów, które były zamierzone. Eksperci wystroju wnętrz podkreślają jednak, że sypialnia powinna służyć odpoczynkowi i regeneracji, nie należy więc zmieniać jej w pomieszczenie do pracy i działań zakłócających spokój. Dlatego jeżeli nie musimy, nie łączmy funkcji sypialni i funkcji pracowni. W czasie pracy widok łóżka będzie nas rozleniwiał i dekoncentrował, a wieczorem widok nie dokończonych spraw zawodowych nie pozwoli nam się zrelaksować i odpocząć.

Urządzanie sypialni zacznijmy więc od wyboru łóżka i umiejscowienia go w pomieszczeniu. Najbardziej popularną metodą jest umieszczenie go w centralnym punkcie pokoju, na środku, z wezgłowiem mebla dosuniętym do ściany. 
Warto zainwestować w dobry materac. W końcu łóżko to najważniejszy element sypialni. Jeżeli mamy duże wspólne łóżko warto pomyśleć o osobnych materacach, które powinny być dobrane do każdej osoby indywidualnie.

Dobór stolika nocnego jest równie ważny - pamiętajmy, że ma być on funkcjonalny i praktyczny, powinien więc znajdować się na podobnym poziomie, co linia łóżka - tak, aby można było z niego wygodnie korzystać, leżąc w pościeli. Jeśli łóżko jest umieszczone centralnie, z obu jego stron ustawmy dwie szafki - każda ze śpiących osób będzie miała swoją prywatną minisferę.

Od wieków panuje przekonanie, że sypialnia powinna się znajdować w pomieszczeniu z oknami wychodzącymi na wschód. Wpadające rano do wnętrza słońce sprawia, że wstajemy bardziej wypoczęci, lepiej nastawieni do nowego dnia i mamy więcej energii do pracy.

Warto mieć w sypialni toaletkę z dobrze oświetlonym lustrem i wygodnym krzesłem. Przy niej komfortowo i bez pośpiechu przygotujemy się rano do wyjścia z domu, a wieczorem do snu.

Oświetlenie powinno być nie za mocne, by nie oślepiało osoby leżącej w łóżku. Najlepiej zainstalować kilka źródeł światła - górne, równomiernie oświetlające całe pomieszczenie, kinkiety tworzące kameralny nastrój i lampki do czytania.

Barwy wpływają na nasze samopoczucie. W sypialni kolory powinny nas uspokajać i działać na nas kojąco. Sprawdzają się chłodne, czyste kolory i pastele. Biel i delikatne pastele, bardzo dobrze pasują do sypialni, wprowadzając wrażenie czystości i romantycznej elegancji. Barwy słoneczne natomiast rozświetlają wnętrze, co w naszym klimacie może być bardzo istotne. Ale i tak przede wszystkim trzeba brać pod uwagę indywidualne upodobania. Jeśli lubimy kolory ciemne, nie bójmy się stosować ich w sypialni. Zestawień kontrastowych jednak należy unikać, ponieważ nie sprzyjają one atmosferze wyciszenia, spokoju i odprężenia. Jeśli przestrzeń sypialni jest skromna metrażowo, najlepiej wybrać jasne kolory, które optycznie ją powiększą.

Bardzo ważną zasadą urządzania sypialni jest stworzenie poczucia przestrzeni, która sprzyja relaksacji i regeneracji - dlatego też należy unikać nagromadzenia mebli, sprzętów i dodatków. Powinny być one na tyle funkcjonalne, by mogły pomieścić wszystkie potrzebne w sypialni rzeczy (ubrania, książki, czasopisma, płyty) - a jednocześnie nie zajmować zbyt dużej powierzchni pokoju i nie absorbować wzroku. Świetnie sprawdzają się w tej roli komody, wiklinowe kosze i otwierane ławy. Zbyt duże i masywne szafy oraz regały mogą stwarzać wrażenie przytłaczające i ograniczające przestrzeń.

Przez zmianę dodatków w sypialni można całkowicie zmienić styl wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. dwa, trzy zestawy pościeli i zasłon. Inne światło wpada do sypialni w lecie a inne w zimie. Grube zasłony, które pozwolą nam pospać dłużej w lecie, zimą mogą nam utrudnić pobudkę w ciemny, zimowy poranek. 
Aby łóżko w ciągu dnia wyglądało estetycznie, warto nakryć je kapą, oczywiście dopasowaną do kolorystyki i stylu całego wnętrza. Można też położyć na łóżku kilka dekoracyjnych poduszek.
Jednak trzymajmy się zasady: Im w sypialni mniej mebli i przedmiotów, tym lepiej będzie się nam odpoczywało.

Nasza sypialnia przede wszystkim, powinna być odzwierciedleniem naszego indywidualnego stylu oraz upodobań. Musi w kojący sposób wpływać na nasze samopoczucie - zadbajmy więc o to, by panowała w niej taka atmosfera, która w żaden sposób nie będzie zakłócać odprężenia i relaksu. Eksperymenty z wypróbowywaniem nowych designów pozostawmy innym pomieszczeniom - w tym mamy po prostu czuć się dobrze, przyjemnie i swobodnie. Źródło: Cztery kąty, www.wnetrza.onet.pl, www.domosfera.pl (autor: Monika Grabowska), www.decoria.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz