Strony

czwartek, 23 lutego 2012

New York, New York ...

Nowy Jork to miejsce, które przyprawia o zawrót głowy ...


 


Nowy Jork (New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i powszechnie uważany jest za kulturalną stolicę świata.

W 1524 roku, jako pierwszy Europejczyk teren Nowego Jorku odkrył Giovanni Da Verrazano, który z polecenia Franciszka I próbował odkryć drogę do Azji. Następnie do zatoki dotarł Henry Hudson w 1609 roku. Droga zawiodła go w górę rzeki noszącej obecnie jego imię. Emigranci z Europy na stałe osiedlili się na tym terenie w 1624 roku i od tej pory przez 40 lat była to kolonia holenderska, aż do roku 1664, kiedy to Anglicy odbili miasto Holendrom. Nowi mieszkańcy nazwali je New York na cześć księcia Yorku. Przez cały niemal wiek Nowy Jork był angielską kolonią, dopóki 9 lipca 1776 roku nie został włączony do Unii Federacyjnej jako jej trzynasty stan.
Metro nowojorskie jest drugim co do wielkości metrem na świecie. Sieć liczy 1142 km, posiada 469 stacji i ok. 6000 wagonów. Wszystkie linie kursują od 6 do 24, a większość z nich to linie całodobowe.


Architekt: James Renwick Jr. Katedra św. Partyka
25 maja 1879 roku kardynał John McCloskey poświęcił nową katolicką katedrę Nowego Jorku. Pomysłodawcą tej budowy był pierwszy arcybiskup Nowego Jorku, z pochodzenia Irlandczyk - John Hughes. Dla katedry zachowano tradycyjną orientację Wschód-Zachód. Po wybudowaniu, kościół górował nad okolicą, aż do lat 30-tych XX wieku. Obecnie przewyższa go wiele budynków Środkowego Manhattanu.


Żeliwne fasady budynków na Dolnym Manhattanie, wyparły konstrukcje stalowe w postaci jednolitego szkieletu. Modne było pokrywanie żeliwa farbą zmieszaną z piaskowcem, aby uzyskać efekt domu zbudowanego z kamienia. W jakiś czas potem, kamień zaczął imitować żeliwo, które stało się materiałem symbolicznym.

Ziemia, na której miał stanąć budynek Citicorp należała do luterańskiego Kościoła, który zezwolił na budowę drapacza pod jednym warunkiem. Luteranie wybudują nowy kościół na tym samym rogu, na którym stał stary, a budynek drapacza nie dotknie kościoła z żadnej strony oraz go nie zasłoni. Architekci umieścili 59 piętrową wieżę na czterech masywnych kolumnach położonych pośrodku każdego boku budynku. Dzięki temu północno-zachodni róg budynku utworzył wymagane dla kościoła miejsce.

Raj w Wielkim Mieście – Central Park
Architekci: Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux
W 1857 roku miasto Nowy Jork ogłosiło konkurs na projekt parku. Nagrodę 2000$ dostał projekt o nazwie "Greensward Plan". Po ok 16 latach stworzono na 341,5 hektarach ziemi oazę spokoju i płuco Wielkiego Miasta. Prace wymagały między innymi nawiezienia 14000 metrów sześciennych ziemi przez 10 milionów wagonów ziemi. W trakcie budowy zasadzono 4 miliony drzew w 632 gatunkach. Zasiano 815 rodzajów krzewów, kwiatów i winorośli.

Bethesda Fountain and Terrace
Rzeźbiarz: Emma Stebbins
Jednym z najsłynniejszych miejsc Central Parku jest fontanna pokazująca "Angel of the Waters". Fontanna upamiętnia otwarcie w 1842 roku Croton Aqueduct, który doprowadził świeżą wodę dla nowojorczyków. Postać kobiety w jednej ręce trzyma lilię - symbol czystości, a drugą wyciąga w geście błogosławieństwa nad wodę. Idea Anioła Wód pochodzi z Ewangelii św. Jana.

The Sphere
Autor: Fritz Koenig
"To była rzeźba, która stała się pomnikiem". Sześć miesięcy po tragedii WTC, kawałki rzeźby stojącej pomiędzy wieżami wróciły na Manhattan do Battery Park. 4 inżynierów i 15 specjalistów pod nadzorem samego Koeniga odbudowało rzeźbę jako pamiątkę ofiar i symbol przetrwania. Pomimo cienkich blach i delikatnych elementów, cały pomnik udało się odtworzyć z jego oryginalnych częsci. 1 marca 2002 roku przy udziale burmistrza Bloomberga i Rudiego Giuliani, rzeźba została odsłonięta ponownie.

Wieża Empire State Building, przyciąga wzrok z każdego miejsca w Nowym Jorku.

Budynek Chrysler Building jest unikalnym przykładem art deco. Cała ornamentyka związana jest z samochodami Chryslera. Na 30 kondygnacji znajduje się fryz z kolorowych cegieł, przedstawiający koła samochodów z metalowymi talerzami i błotnikami. Narożniki wieńczą chłodnice pojazdów Chryslera, stylizowane na rzymski hełm boga Merkurego. Górna część budowli pokryta jest metalowymi blachami przypominającymi karoserię samochodu, odbijającymi promienie słońca przez cały dzień.
Miasto w mieście
Architekci: Hood, Godley & Fouilhoux, Corett, Harrison & MacMurray, Reinhard & Hofmeister
Rockefeller Center jest największym w świecie prywatnym kompleksem budynków, placów i ulic. Składa się na niego 19 budynków,
Rockefeller Center jest 67 wind, 48000 okien, 1000 pracowników obsługi, 65000 zatrudnionych na terenie centrum, 100000 numerów telefonów i 175000 osób odwiedzających dziennie to miejsce..
Pomysł Johna Davidsona Rockefellera Juniora to połączenie pragmatyzmu i idealizmu, inspirowane przez filozofię Le Corbusiera związaną z funkcjonalizmem.
Widok z Top of The Rock.
 
Rzeźbiarz: Lee Lawrie
w 1937 roku wejście do International Building zdobi "Atlas" z brązu. Na ramionach postaci Atlasa znajduje się sfera armilarna ze znakami zodiaku. Jej oś skierowana jest ku gwieździe polarnej.

Ulica żagli - South Street Seaport. Klimat tego miejsca związany jest z tradycyjną rolą Nowego Jorku jako miasta portowego, stoczniowego, służącego wymianie handlowej pomiędzy kontynentami.


Times SquareCity Hall (Ratusz) - architektoniczna perła Nowego Jorku.

Unisphere w Flushing Meadows Park - symbol dzielnicy Queens

Statua Wolności
The Metropolitan Museum of Art
 


The New York Public Library
 

The Flatiron Building
 
 
The Museum of Modern Art (MoMA)
 

Grand Central Terminal

ONZ

Muzeum Guggenhaima

Sklep Apple przy Central Park

Nowojorska giełda przy Wall Street
 

Byk przy Wall Street

Inne ... Źródło: www.wikipedia.pl, www.newyork.con.pl, www.mia-ny.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz