Strony

poniedziałek, 27 lutego 2012

Loft

Lofty to w największym skrócie przestronne apartamenty urządzone w wysokim standardzie w dawnych budynkach przemysłowych. W Polsce takie mieszkania zaczęły powstawać stosunkowo niedawno, ale historia loftów rozpoczęła się w Nowym Yorku już w latach 50 XX wieku i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością również w Europie.Lofty charakteryzują przede wszystkim wysokie sufity (4,25m lub więcej, licząc od podłogi do stropu), otwarta przestrzeń, wyeksponowane materiały budowlane, duże okna oraz wygląd budynku utrzymany w duchu industrialnym; eksponowanie drewnianych dźwigarów, instalacji, przewodów, betonowych podłóg, stalowych lub kamiennych ścian; otwarty plan piętra i w niektórych przypadkach wykorzystanie starej windy towarowej.
 
Wśród tego typu pomieszczeń można wyróżnić kilka rodzajów loftów, a mianowicie:
 •          Hard loft (ciężki loft) – otwarta przestrzeń z wyjątkiem łazienki,
 •          Raw loft (surowy loft) – niewykończona przestrzeń, często bez toalety lub zlewu,
 •          Soft loft (delikatny loft) – jego ściany nie sięgają do samego stropu,
 •          Moderate loft (umiarkowany loft) – posiada średniej klasy kuchnię i wykończoną łazienkę,
 •          Upscale (ekskluzywny loft) – całkowicie wykończony, z kuchnią o wysokim standardzie i elementami instalacji.
Długa historia loftów związana jest od samego początku ze środowiskiem ludzi związanych ze sztuką, głównie artystów i pisarzy. To właśnie oni jako pierwsi rozpoczęli adaptację poprzemysłowych zabudowań w „szemranych” zakątkach miast. Młodzi, niezależni artyści, szukający niedrogich, ale przestrzennych pomieszczeń w których mogliby i mieszkać, i tworzyć, zaczęli wprowadzać się do opuszczonych fabryk oraz magazynów w latach 50-tych XX wieku. Od tego czasu lofty zyskiwały coraz większą popularność, inspirując architektów oraz projektantów wnętrz. Powodem tego była potrzeba dużej przestrzeni do pracy i ograniczone fundusze, które nie pozwalały na wynajem drogich apartamentów. Artyści potrafili dostrzec swoiste piękno w surowych, industrialnych i bardzo zaniedbanych przestrzeniach oraz oryginalnie je zaaranżować. Dzięki swoim zdolnościom przekształcili je w wygodne miejsca do życia i pracy. 

Aranżacja loftu połączona jest nierozerwalnie ze stylem industrialnym i minimalistycznym.  Oto kilka wskazówek jak uzyskać pożądany efekt:
 • Przede wszystkim najważniejsza jest przestrzeń – w lofcie nie ma miejsca na ciasnotę
 • Duże okna powinny zostać „gołe” lub przesłonięte jedynie prostymi roletami
 • Kolorystyka neutralna  w odcieniach bieli i szarości, czerni  z mocnymi akcentami w kolorze wypalonej cegły
 • Wystrój powinien podkreślać konstrukcję i historię budynku, dlatego wyeksponujmy wątek muru ceglanego, betonowe ściany czy stalowe słupy i podciągi. Wykończenie ścian powinno być surowe,  minimalistyczne i konsekwentne.
 • Nie ukrywajmy rur instalacyjnych czy starych grzejników – możemy je dodatkowo podkreślić kolorem
 • Wybierzmy podłogi żywiczne lub drewniane
 • Nie przesadzajmy z ilością mebli czy dekoracji. Kierujmy się starą zasadą im mniej tym lepiej. Postawmy raczej na jakość niż ilość sprzętów. We wnętrzach loftów pojawiają się niezmiernie często meble sygnowane nazwiskami znanych projektantów i designerów.
 • Wprowadźmy techniczne oświetlenie oraz duże dekoracyjne, nowoczesne lampy
 • Materiały jakich powinniśmy używać do wystroju to cegła, drewno, beton, stal, szkłoŹródło: www.wikipedia.pl, www.frs-architekci.pl, www.domiwnetrze.blogspot.com

8 komentarzy:

 1. A ja myślałem, że loft to loft. A tu proszę: hard loft, soft loft...

  Bardzo ciekawy artykuł! Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również dziękuję za artykuł. Do niedawna, nie potrafiłam jeszcze określić dokładnie stylu, jakim jest Loft. Szukając wnętrz na różnych stronach wpisywałam przedziwne słowa, a tutaj jedno zastąpiło wszystko, czego potrzebowałam. Styl ten wyraża mnie, moją osobę i chyba dlatego tak bardzo jestem nim zafascynowana. W przyszłych planach mam nadzieję, które się spełnią, moje mieszkanie będzie właśnie w tym stylu i nie mogę doczekać się już końcowego efektu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka loftów nurtuje mnie od dawna. Ujęłam ją również na swoim blogu: http://mysweetdreaminghome.blogspot.com/2014/01/loftowo.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł! W pełni usatysfakcjonował moje wyobrażenie o tym rodzaju budownictwa. Zajmuję się budownictwem i często mam do czynienia z ludźmi chcącymi najwyższej klasy wyposażenie. A ostatnio trafiłem na sklep, który oferuje bardzo wysokiej jakości akcesoria łazienkowe! Polecam zajrzeć - http://www.all-domo.pl/pl/c/NEXT/40
  Drogie, ale warte swojej ceny. Zamontowałem akcesoria tego producenta i klienci byli zachwyceni!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak tam wolę styl skandynawski we wnętrzach. Wszędzie :P http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/tematy/styl-skandynawski/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe czy można w ten sposób zrobic kuchnie na wymiar.Wrocław bardzo mi pasuje do takiego stylu i chcialabym zeby moje mieszkanie tak samo wygladalo ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne mieszkania rydlówka są w sieci teraz, warto przeznaczyć na ten cel pieniądze z kredytu. Moim zdaniem to naprawdę rewelacja, że w sieci można teraz zobaczyć wszystkie fajne oferty mieszkań. Zainteresowany? Zerknij!

  OdpowiedzUsuń
 8. Odkąd zobaczyłam tutaj https://www.homebook.pl/produkty/kuchnia-i-jadalnia loftowe lampy do kuchni, to oszalałam na ich punkcie! Mój narzeczony był im przeciwny, bo twierdził, że nie pasują do naszego wnętrza, ale ja się uparłam. I wiecie co? Efekt jest rewelacyjny, więc warto czasem zaryzykować.

  OdpowiedzUsuń